Lokomotīves rindās - vēl trīs jauni spīdvejisti

Lokomotīves rindās - vēl trīs jauni spīdvejisti

Ar vēl trim jauniem spīdvejistiem līgumus uz nākamo sezonu parakstījusi Daugavpils "Optibet Lokomotīve" komanda.

Par Daugavpils "Optibet Lokomotīve" pārstāviem kļuvuš ir austrālietis Niks Moriss, savulaik viens no talantīgākajiem krievu jaunajiem spīdvejistiem Arslans Fajzuļins un 18 gadus vecais igaunis Markuss Maksimuss Lills. Ar pēdējiem diviem ir tā sauktie Varšavas līgumi - proti, bez garantijas, ka braucējs noteikti tiks izmantots Polijas 2. līgas čempionātā, taču piederība klubam tam ļauj cerēt uz piedalīšanos sacensībās (un ne tikai 2. līgas čempionātā) Polijā.

Pazīstamākais no šā trio ir 27 gadus vecais austrālietis Niks Moriss. Runas par viņa pievienošanos Daugavpils komandai bija jau pirms dažām nedēļām. Tad viņu aicināja arī Ribņikas ROW komanda, kur Niks ir braucis 2019. gada sezonā (mačā Daugavpilī nestartēja, bet Ribņikā mačā ar "Loko" atveda 10 punktus), taču ROW galu galā vienojās ar citiem braucējiem. Kanberā dzimušais austrālietis pirms trim gadiem brauca arī Polijas 2. līgā Žešuvas "Stal" rindās un bija ceturtais labākais pēc caurmērā vienā braucienā gūtajiem punktiem - 2,296.

Austrālijas U21 izlases sastāvā Moriss ieguva sudraba un bronzas medaļas junioru komandu pasaules čempionātos un abas reizes bija viens no komandas līderiem. 2012. gadā Moriss ar "Swindon Robins" komandu kļuva par Lielbritānijas Elites līgas čempionu. Šosezon austrālietis brauca Premiership - augstākā līga - čempionātā "Wolverhampton Wolves" komandā, kura ieņēma 2. vietu regulārajā čempionātā, bet play-off pusfinālā abos mačos zaudēja nākamajai čempionei "Peterborough Panters" komandai. Nikam Morisam nākamsezon būs atgriešanās Polijas spīdveja apritē.

Par Arslanu Fajzuļinu no Baškīrijas kā par Krievijas spīdveja lielo cerību sāka runāt vēl pirms desmit gadiem, kad viņš kopā ar savu novadnieku, šā gada GP seriāla jeb individuālā pasaules čempionāta bronzas medaļas ieguvēju Emīlu Saifutdinovu parādījās treniņos Itālijā - toreiz Arslanam bija tikai 12 gadu. No nelielās Tujmazi pilsētas nākušais motobraucējs pirmos soļus spīdveja spēra netālajā Oktjabrskā, kas vēl kopš padomju laika ir viens no spēcīgākajiem spīdveja centiem visā bijušajā PSRS. Oktjabrskas komandas izjukšana nevarēja neietekmēt Fajzuļina izaugsmi, jo nebija, kur regulāri braukt un piedalīties sacensībās.

2016. gadā Arslans ieguva bronzas medaļu Krievijas U19 čempionātā un bija ceturtais FIM "Youth 250 cc Trophy" (neoficiālais pasaules čempionāts 250 kub.cm klasē) sacensībās. Nākamajā gadā tika atjaunota Oktjabrskas komanda, kurā līdz šim arī brauca Fajzuļins. 2019. gadā viņš kļuva par bronzas medaļas ieguvēju Krievijas U21 junioru čempionātā. Runā, ka nākamsezon Fajzuļins pārcelsies uz pagaidu dzīvi Polijā un atkal daļēji nonāks Saifutdinova paspārnē, kas varētu kļūt par jaunu pavērsienu tikai 22 gadus vecā spīdvejista karjerā. Vai "Krievijas spīdveja nepiepildītā cerība" beidzot "izšaus" pa īstam - to rādīs nākamā sezona. Katrā ziņā vēlēšanās un ambīciju Arslanam netrūkst un tas ir galvenais.

Markuss Maksimuss Lills spīdvejā sāka braukt Tabasalu mototrekā un viņš ir viens no talantīgākajiem jaunajiem igauņu spīdvejistiem. Savulaik diezgan sekmīgi brauca 250 kub.cm klasē un kopā ar Franci Gustu piedalījās arī starptautiskās sacensībās gan individuāli, gan starp pāriem, taču visu 2020. gada sezonu Lills izlaida smaga kājas savainojuma dēļ, kas nevarēja būtiski nepiebremzēt viņa izaugsmi. Aizvadītajā sezonā COVID-19 ierobežojumu dēļ nenotika Baltijas spīdveja līgas sacensības (pirms gada tās notika vismaz daļēji) un Lillam bija maza sacensību prakse. Mēs viņu varējām redzēt U21 junioru pasaules čempionāta pusfinālā Daugavpilī, kur igaunis atveda divus punktus. MK "Ranna Speedway" motobraucējs Lills kļuva par pirmo igauņu spīdvejistu pēc 28 gadu pārtraukuma, kurš parakstīja līgumu ar kādu ārzemju klubu un par vispār pirmo igauni Polijas spīdveja līgu komandās.

Savulaik igauņiem bija lielisks spīdvejists Renē Āss, kurš 1990. gada Ļvovā kļuva par pasaules vicečempionu junioriem (uzvarēja brits Kriss Lūiss, bet Andrejs Koroļovs toreiz kļuva par pirmo latvijas spīdvejistu, kurš iekļuva junioru pasaules čempionāta finālā kaut vai rezervista lomā - viņš tomēr piedalījās divos braucienos un vienā no tiem uzvarēja), tajā pašā gadā Āss bija PSRS junioru čempions (gadu iepriekš uzvarēja Koroļovs, bet Āss bija trešais), viņš bija PSRS izlasē un bija PSRS čempions Ļvovas SKA sastāvā, kā arī vairākas sezonas startēja Lielbritānijas klubu rindās. Āss ir braucis arī Rīgā Biķernieku mototrekā, savulaik viņu aicināja arī toreizējā Daugavpils "Lokomotīve" gan vēl PSRS čempionāta, gan vēlākās Starpvalstu spīdveja līgas laikā, taču vienoties neizdevās.

Tā ka talantīgajam Lillam ir labs tautieša piemērs. Lills nebūs pirmais igaunis Daugavpils komandas rindās, jo 60. gados "Loko" rindās brauca Jiri Perkers un Reino Vīdass un abi bija starp komandas līderiem. Starp citu - pirmais Latvijas čempions spīdvejā 1965. gadā bija tieši Reino Vīdass (pagaidām vēl "mazajā spīdvejā" tagad sekmīgi brauc viņa mazdēls). Lilla sakarā der arī atcerēties, ka Rīgas "Ceļinieka" rindās savulaik viens no līderiem bija Vjačeslavs Potapenko no Igaunijas.

"Centāmies aicināt tādus ārzemju spīdvejistus, kuri grib kaut ko sasniegt, kuriem ir sportiskās ambīcijas un tādas ir gan dānim Renē baham, gan anglim Adamam Elisam, ar kuriem līgumus parakstījām jau iepriekš, gan pēdējiem trim jaunpienācējiem. Lielbritānijas čempionam Elisam, piemēram, ir viens no labākajiem spīdveja mehāniķiem un viņš nākamajā sezonā grib iekļūt Eiropas čempionāta jeb SEC finālposmos. Bahs savukārt tiecas atgriezties Dānijas izlases rindās un viņu mums ieteica uzaicināt jau aizvadītās sezonas laikā," saka "Optibet Lokomotīve" viceprezidents Anatolijs Ziļs. "Lieli mērķi ir arī gados jaunajiem Fajzuļinam un Lillam, apliecināt sevi un atgādināt par sevi Austrālijas izlases vadītājiem grib arī Moriss."

Komandā veidojas diezgan liela konkurence, jo no mūsu pašu braucējiem pagaidām prom ir tikai Oļegs Mihailovs, savukārt jaunā sezona pirmā pieaugušā braucēja statusā būs Daniilam Kolodinskim. Sv'tdien jāizšķiras, kur nākamsezon būs Eiropas U19 čempions Francis Gusts - Polijas Ekstralīgas čempionvienībā Vroclavas "Betard Sparta" (U24 komandā) vai "Optibet Lokomotīve". Redzot, kādi veidojas Polijas 2. līgas komandu sastāvi, jau tagad var secināt, ka šīs līgas līmenis būs vēl augstāks nekā bija aizvadītajā sezonā, kurā 2. līga jau bija spēcīgāka nekā jebkad.